Meta coraz bliżej i wszystko zapięte na ostatni guzik. Zaproszenia już dawno powysyłane, suknia po ostatniej poprawce wróciła od krawcowej a orkiestra spokojnie może już zacząć stroić instrumenty… W tym miejscu warto raz jeszcze spokojnie prześledzić check – listę. Jak to bowiem w życiu bywa bardzo często bagatelizujemy szczegóły co w przyszłości kosztować nas może trochę nerwów.

W Rzeszowie dobry fotograf ślubny tworząc reportaż  idzie na przysłowiowy żywioł. Dobywa aparat, staje się niewidoczny i wskakuje w sam wir wydarzeń. Jednakże zanim to nastąpi dobrze jest zaznajomić go z kilkoma istotnymi szczegółami Państwa uroczystości.

 

Szczegóły dotyczące ceremonii ślubnej Fotografią ślubną zajmuję się już od bardzo dawna i z doświadczenia wiem, że w zasadzie każda parafia ma wypracowane wewnętrzne „szczegóły techniczne” dotyczące ceremonii ślubnej. Warto jest je poznać a następnie zaznajomić z nimi wynajętego fotografa. Mowa tu przede wszystkim takich informacjach jak:

 

Bez-nazwy-1Kiedy i gdzie podpisywane będą dokumenty urzędowe? W przypadku ślubów konkordatowych podpisujecie Państwo w obecności księdza tzw. oświadczenie o wstąpieniu przez Was w związek małżeński.  Podpisanie w/w dokumentu może odbyć się przed samą ceremonią, w jej trakcie lub też zaraz po jej zakończeniu. Wszystko zależy od zwyczajów panujących w danej parafii oraz preferencji kapłana. Co do miejsca to również nie ma tu reguły jednakże przeważnie odbywa się to w zakrystii, w kancelarii parafialnej lub też bezpośrednio przy ołtarzu lub mównicy.

 

Bez-nazwy-166Jak będzie wyglądało wejście Państwa Młodych do świątynii?  W tym przypadku istnieją trzy możliwe warianty. Pierwszym jest tzw. wejście w stylu amerykańskim. Jest to znana chyba nam wszystkich scena gdzie Panna Młoda prowadzona jest do ołtarza przez swego ojca. Drugą możliwą opcją jest wspólny przemarsz Państwa Młodych pod nawę główną gdzie też następuje duszpasterskie powitanie. Najpopularniejszą praktyką jest natomiast wyjście kapłana do Państwa Młodych stojących u progu świątyni.

 

Bez-nazwy-1gggrNie wychodźcie jako pierwsi z kościoła ;-D Po ceremonii ślubnej zwyczajowo Państwo Młodzi udają się na krótką modlitwę przed obrazem Matki Boskiej. W tym czasie goście opuszczają świątynię. W praktyce zdarza się jednak, że w ferworze ślubnych emocji Młoda Para od razu po błogosławieństwie udaje się do wyjścia. Nie jest to korzystne gdyż na zewnątrz nie ma jeszcze nikogo kto mógłby posypać ich płatkami róż czy też garściami monet lub ryżu.

 

Bez-nazwy-1gggghW trakcie przysięgi stójcie twarzami do siebie Jak zauważył to już niejeden kapłan, najczęściej popełnianą przez Młodych gafą jest stanie do siebie bokiem w momencie składania przysięgi i wymianie obrączek. Wzruszenia i stres są w tym momencie chyba największe toteż naprawdę łatwo o taką wtopę ;-D

 

 

Istnieje jeszcze wiele innych szczegółów, na które warto zwrócić uwagę. Ale bez obaw. Każdy rzeszowski  fotograf ślubny jest zarazem znawcą ślubnej etykiety i w razie potrzeby zawsze posłuży Państwu pomocą.

04

Attribution link:
<a href=”http://www.freepik.com/free-photos-vectors/wedding”>Wedding vector designed by Freepik</a>